Güneş Işığından Doğru Bir Şekilde Yararlanmak

  •  3.07.2022
  •  

Her ne kadar çoğu insan güneşin sıcaklığını ve ışığını sevse de, güneş ışığına çok fazla maruz kalmak insan cildine ciddi şekilde zarar verebilir. Güneşin ısısı korunmasız cildin alanlarını kurutur ve cildin doğal yağlama yağı tedarikini azaltır. Ek olarak, güneşin ultraviyole (UV) radyasyonu cildin yapısında yanmaya ve uzun süreli değişikliklere neden olabilir.

Cildin en sık görülen güneşten zararı:

Kuru cilt - Güneşe maruz kalan cilt, nemi ve esansiyel yağları yavaş yavaş kaybederek, genç insanlarda bile kuru, lapa lapa ve erken kırışmış görünüm sağlar.

Güneş yanığı - Güneş yanığı, cilt UV ışınlarına maruz kaldıktan hemen sonra ortaya çıkan cilt yaralanmasının ortak adıdır. Hafif güneş yanığı cildin sadece ağrılı kızarıklığına neden olur, ancak daha ağır vakalarda küçük sıvı dolu şişlikler (veziküller) veya daha büyük kabarcıklar oluşabilir.

Aktinik keratoz - Bu, zımpara kağıdı veya pembe, kırmızı, sarı veya kahverengimsi bir renk tonuna sahip, küçük, pullu, güneşte hasar görmüş bir deri parçası gibi hissettiren küçük bir şişliktir. Güneş lekelerinin veya güneş yanıklarının aksine, bir aktinik keratoz, bir doktor tarafından dondurulmadığı, kimyasal olarak tedavi edilmediği veya çıkartılmadığı sürece genellikle kaybolmaz. Aktinik keratoz, cildin güneş ışığına uzun süre maruz kalması veya uzun süre maruz kalması durumunda gelişir ve cilt kanseri riskinin arttığı bir uyarı işaretidir. Aktinik keratozların yaklaşık% 10 ila% 15\'i sonunda cildin skuamöz hücre kanserlerine dönüşür.

Cildin kollajeninde uzun süreli değişiklikler (yapısal bir protein) - Bu değişiklikler fotoyaşlanma (cildin güneşe maruz kalma nedeniyle erken yaşlanması) ve aktinik purpura (cilt yüzeyinin altındaki kırılgan kan damarlarından kanama) içerir. Fotoyaşlanma sırasında cilt, dermis olarak adlandırılan derinin derindeki derinin kollajenindeki değişiklikler nedeniyle kırışıklıklar ve ince çizgiler geliştirir. Aktinik purpurada UV radyasyonu, cildin küçük kan damarlarının duvarlarını destekleyen yapısal kollajene zarar verir. Özellikle yaşlılarda, bu kollajen hasarı, kan damarlarını daha kırılgan hale getirir ve hafif bir etkinin ardından yırtılma olasılığını arttırır.

Bir ömür boyu, tekrarlanan güneş yanığı ve korunmasız güneşe maruz kalma olayları, bir kişinin malign melanom ve diğer cilt kanseri formları riskini artırabilir. Kural olarak, cildiniz ve gözleriniz açıksa, güneşe bağlı cilt hasarı ve cilt kanseri riski daha yüksektir. Bunun nedeni, cildinizin, UV ışınımının etkilerinden korunmasına yardımcı olan melanin adı verilen daha az koyu renk pigmenti içermesidir.

Güneşin zararlı ışınların korunmak ve vücudumuz için faydalı olan D vitaminine hiçbir zarar görmeden ulaşabilmek ve güneşin tadını doyasıya çıkarmak için yapmamız gereken ilk şey mevsim fark etmeksizin düzenli bir şekilde güneş kremi kullanmaktır. Güneş kremi kullanmak cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korurken kansere yakalanma ve cildinizin hassasiyet gösterme riskini azaltmaya yardımcı olacak ve güneşin tadını özgürce çıkarmanızı destekleyecektir.

Cildinize ve güneşe yakınlığınıza en uygun güneş kremini seçmeden önce Dermobakim.com ailesinin güneş serisine göz atmanızı öneririz :)