Saç Bakımı

Kişinin fiziksel görünümünü tamamlayan en önemli unsurların başında saçlar gelir. Sağlıklı, bakımlı ve parlak saçlar kişinin iyi görünmesini sağladığı gibi öz güvenini de artırır. Doğru oluşturulmuş saç bakımı rutinleri saç sağlığı açısından çok önemlidir.

Saç bakımı konusunda genel geçer bazı doğrular olsa da herkesin saç tipi ve saçlarının ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Bunun sonucunda saç bakımı rutininin herkes için aynı olması söz konusu değildir.

Keratin Saç Bakımı

Keratin saç bakımı adından da anlaşılacağı üzere saç için en önemli protein türlerinden olan keratin kullanılarak gerçekleştirilen saç bakımı olarak tanımlanabilir. Keratin saç bakımı sırasında sıklıkla kullanılan etkin bir maddedir. Saç bakımı sürecindeki en önemli maddelerden biri olan keratinin en önemli özelliği bulunduğu yapılara sağlamlık katmasıdır. Bu sayede çeşitli nedenlerle yıpranmış ve canlılığını yitirmiş sağların onarılmasına katkıda bulunur. Keratin saç bakımı belirli aralıklarla uygulandığında saçların eski canlılığını ve sağlığını kazanmasını sağlar. Doğru saç bakımı uygulamalarıyla saçlar doğal güzelliğine yeniden kavuşur.

Keratin saç bakımı saçların daha canlı, dolgun ve pürüzsüz görünmesini sağlayan temel bir protein olan keratini temel alır. Saç şekillendiricilerin, boya ve röfle gibi renk değiştirme işlemlerinin saçları yıprattığı ve keratin kaybına neden olduğu bilinir. Keratin saç bakımı çeşitli nedenlerle yıpranan ve hasar gören saçların onarılmasını sağlayan etkili bir saç bakımı türüdür.

Keratin saç bakımı genellikle kuaförler tarafından uygulanır. Ancak bazı markaların bu amaca yönelik olarak özel ürettiği ürünleri kullanarak keratin saç bakımı yapmak da mümkündür.

Keratin saç bakımı yapılacağı zaman en çok dikkat edilmesi gereken nokta kullanılacak ürünün kalitesi olmalıdır. Aksi takdirde keratin saç bakımı saça zarar vererek saç bakımı olmaktan çıkabilir.

Keratin saç bakımı ile saça ihtiyacı olan ve kaybettiği keratin yüklenir. Böylece bakım ve onarım yapılarak saçın kaybettiği doğal yapısını kazanması sağlanır. Keratin saç bakımı temiz saça yapılmalıdır. Saçlar hafif nemli kalacak şekilde kurutulduktan sonra tüm saça keratin sürülür. Saça yedirilen keratin 30-40 dakika sonra durulamayla saçtan akıtılır.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğru saç bakımı rutininin en önemli adımı saçların temizlenmesidir. Saçlar doğru şampuanlarla yıkanmalı ve saç şampuandan tamamen arındırılmalıdır. Aksi takdirde saç derisi nefes almaz ve beslenmez. Ayrıca saçlar yıkanmadan önce nazikçe taranmalı ve saçta birikmiş olan fazla kir ya da toz saçlardan uzaklaştırılmalıdır. Saçtaki kırışıklıkların açılmış olması suyun ve saç bakımı ürününün saça daha kolay bir şekilde nüfuz etmesini de sağlayabilir.

Saçları sürekli sıcak suyla yıkamak saç sağlığı açısından önemli olan normal yağı uzaklaştırıp saçı kurutabilir. Ilık su ise fazla kiri ve yağı temizlerken gözenekleri de açar. Bu doğrultuda saç tipine uygun şampuan ve saç kremi ılık suyla uygulanmalıdır. Şampuanın tam olarak etki etmesi için saç derisine dairesel hareketlerle ve hafif masajla uygulanmalıdır.

Saç taranıp kurutulduktan sonra saç bakımı yağları kullanılabilir. Ayrıca saç bakımı rutinine saç bakımı maskesi de belirli aralıklarla eklenerek saçların sağlığı iyileştirilebilir.

Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçların bakımlı ve sağlıklı olması için hava kirliliği, çeşitli saç şekillendirme yöntemleri, saç tipine uygun olmayan saç bakımı ürünlerinin kullanılması ve diğer pk çok faktöre karşı koruma sağlanması gerekir.

Saçların yıpranmasını, kırılmasını, incelmesini ve kurumasını önlemek için düzenli olarak saç bakımı yapılmalıdır. Saç bakımı aslında farklı aşamalardan ve dikkat edilmesi gereken noktalardan oluşan kapsamlı bir süreçtir.

Saç bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu hiç şüphesiz saç tipine ve ihtiyaçlarına uygun ürünlerle saç bakımı rutini oluşturmaktır. Şampuandan saç kremine kadar kullanılan tüm ürünler saç tipine ve ihtiyaçlarına göre belirlenmelidir. Aynı zamanda saçların özel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde formüle edilen saç serumları, saç bakımı yağları ve saç maskeleri saç bakımı rutinine dahil edilmelidir.

Elbette yalnızca bahsi geçen ürünlerin düzenli olarak kullanılması sağlıklı ve bakımlı saçlara sahip olmak için yeterli değildir. Saçlar sıcak suyla yıkanmaktan kaçınılmalıdır. Yıkama sonrası saçlardaki fazla su nazikçe alınmalı ve kendine kuruması beklenmelidir. Saçlar yıkandıktan sonra ıslaklık nedeniyle daha kırılgan bir yapıda olduklarından havluyu saçlara sarıp bekletmek saçların kırılma riskini artırabilir. Saçın kurutulması gerekiyorsa saç kurutma makinesi mutlaka düşük sıcaklıkta kullanılmalıdır.

Saçlar sıkı bir şekilde toplamaktan kaçınılmalıdır. Saç şekillendirici sprey ve jöle gibi ürünler kullanıldıysa yatmadan önce saçlar yıkanarak temizlenmelidir. Saçlar yıkanırken saç tipine uygun bir şampuan kullanılmalı ve şampuan saç diplerine masaj yapılarak nazik bir şekilde uygulanmalıdır.

Erkek Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Erkek saç bakımı söz konusu olduğunda temel öncelik saçların sağlıklı ve temiz olmasını sağlamaktır. Bunun için saç tipine ve ihtiyaçlarına uygun ürünlerle doğru bir saç bakım turini oluşturulmalıdır.

Erkek saç bakımı kapsamında saçlar gün aşırı ya da iki günde bir yıkanmalıdır. Şampuan saç diplerine masaj yaparak uygulanmalıdır. Böylece saç folikülleri uyarılır ve saçların daha hızlı uzamasına katkıda bulunulur.

Saçları çok sıcak suyla yıkamak saçların üst katmanında hasara neden olabilir. Bunun sonucunda saç derisinin mikroflorası ve yağ dengesi bozulur, saçlar kuruyarak zaman içinde canlılığını kaybeder.

Erkek saç bakımı rutini dahilinde doğal yağlar kullanılarak saçlara belirli aralıklarla bakım yapılmalıdır. Ayrıca Hindistan cevizi, zeytinyağı ya da argan yağı gibi doğal yağlar ve saçlara faydalı bileşenler içeren saç maskeleri de erkek saç bakımı rutinine dahil edilmelidir.

Jöle ve saç spreyi gibi saç şekillendirme ürünleri içerdikleri kimyasal maddeler nedeniyle saçların sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Eğer bu tür saç şekillendirici ürünler kullanılıyorsa saç bakımı, onarımı ve beslenmesi konusunda fayda sağlayan saç serumları saç bakımı rutininin önemli parçalarından biri haline gelebilir.

Saçlar yıkanırken mutlaka erkek saç tipine özel olarak üretilen ve saçın ihtiyaçlarına uygun formüle edilmiş ürünler tercih edilmelidir. Banyodan sonra ıslak saçların kurutulması için havluyla sert hareketler yapmaktan kaçınılmalıdır. Bu uygulama saçları elektriklendirir, köklerini zayıflatır, yıpranarak dökülmelerine neden olur.